İçeriğe Geç
Merhaba, Ziyaretçi!

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için "Giriş" yapmalı ya da "Kayıt" olmalısınız ;)

("Zamunda Torrent - Torrent Oyun İndir -Zamunda Film Dizi Program" ayrıcalıktır!)

Zamunda Torrent -Torrent Oyun indir- Zamunda Dizi Film Program Torrent Oyun indir

(Zamunda Torrent - Torrent Oyun İndir -Zamunda Film Dizi Program)

Zamunda Torrrent!Torrent Oyun Film Müzik Program indirebileceğiniz Türkiyenin En Güvenilir Sitesi.

Forum Kuralları

1. Seed Yapmayı Unutmayın
2. Site Kurallarına Uyun
3. Bu Site Hepiniz
4. Bol Şans

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.4/5 - 5 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ÇÖP - Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
ÇÖP - Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#1
DVDRip, BRRip, BluRay, 1080p, 720p, HDTV, XviD vb. kavramları sizlere bu konuda açıklıyorum.

KAMERA (CAM)
Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kamerayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çoğu zaman bu mümkün olmaz ve dolayısıyla kamera sallanır. Ayrıca kameranın bulunduğu yere bağlı olarak ekran ortalanamayabilinir ve belli bir açıdan görüntü kaydedilir. Ses ise, kamerayla tümleşik mikrofon aracılığıyla kaydedilir ve özellikle komedi filmlerinde, film sırasında kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düşük olur.

TELESYNC (TS)
Telesync, harici ses kaynağı kullanması dışında (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltuğun özel bir kısmından alınır) kamera ile aynı işlevi görür.. Doğrudan bir ses kaynağı, iyi kalite bir ses kaynağı olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arkaplan gürültüsünün sese karıştığını düşünecek olursak… Genellikle telesync, boş bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardımıyla projeksiyon odasından- ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir- kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça farkedebilir.

SCREENER (SCR)
Bir filmin promosyon amaçlı VHS kaseti, piyasaya çıkmadan önce dükkanlara ve diğer bazı yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatındadır ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranına sahiptir. Bunun dışında geniş ekran olanları da bulunabilir. En büyük dezavantajı; ekranın altından geçen ve telif hakları ile kopya-yazılım ihbarı için telefon numarasının yazdığı mesajdır.. Ayrıca, eğer kasedin seri numarası ya da kasedin içine doğru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazı kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazıları oldukça büyüktür. Kullanılan araç-gereçe bağlı olarak, screener kalitesi-eğer MASTER kopyasından yapılmışsa- mükemmel kaliteden, eğer kalitesiz malzemenin kullanıldığı eski bir VHS Kaydedicisi ile yapılmışsa düşük kaliteye kadar değişir.

R5 LINE (DVD Bölge Kodları)
İmage

R5: Region5
Rusya için üretilmiş ucuz sürüm DVD, kamera arkası vs. şeyler bulunmaz, ayrıca görüntü ve ses kalitesi de Region 1 ya da 2 için olanlar kadar iyi olmayabilir. Ses genelde 2 kanal Stereo’dur. Bazı R5 sürümlerinde İngilizce ses bulunmayabiliyor. “LINE”, ses DVD’den değil, başka bir kaynaktan geliyor anlamını taşıyor.

DVDRip
Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail(örneğin, Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanırlar.

DVBRip
Dijital kartlarla yapılan kayıtlar için kullanılması çok daha doğru olur kalite neredeyse DVDRip ile eş değerdedir. Çoğunlukla dizilerde kullanılan bir yöntemdir.

DVD (DVD5 - DVD9)
DVD 5
DVD'nin her hangi bir işlem görmeden sunulmuş şeklidir. Film ile ilgili kamera arkası görüntüler, röportajlar vs. olabilir. DVD5 tek katmanlıdır ve 4.7 GB boyutundan daha küçük boyuta sahip filmler için kullanılması uygundur.

DVD 9
DVD5'ten tek farkı çift katmanlı ve boyut olarak 8.5 GB boyutundan daha küçük boyuta sahip filmler için kullanılabilmesidir. Bunlar dışında geri kalan tüm özellikleri DVD5 ile aynıdır. Kalite farkı yoktur.

BRRip
Bu filmlerin kaynak görüntüsü BluRay veya BluRayden riplenen HD görüntülerdir. Boyut olarak genelde 1 veya 2 cd boyutunda olur. Görüntü DVDRip'den daha iyidir.

BDRip
BRRipden tek farkı ham BluRay discden riplenmesidir.

WEB-DL
Televizyon dizi ve şovlarının iTunes üzerinden yayınlanan sunumlarına verilen isimdir.
Artıları;
1- 720p sunumlarla kıyaslandığında, bitrate oranının biraz daha fazla olması.
2- Kanal logosunu içermemesi.
3- Ripleyen gruptan kaynaklanan görüntü kırılmaları ya da ufak senkron kaymalarının olmaması.
4- Özellikle bazı kanallarda çıkan alt band reklamlarının bulunmaması.

Eksileri;
1- HDTV - 720p Ripler yayın biter bitmez internete düşerken, WEB-DL sunumları birkaç saat sonra ve daha az kaynaktan yayılmaya başlar.

NOT: Filmleri/dizileri izlemek için acelesi olmayanlar ya da arşiv yapan/yapmak isteyenlerin WEB-DL sunumlarının en az BluRay Ripler kadar kaliteli olduklarını bilmelerinde fayda var.

HDTV
Adından da anlaşılacağı üzere HD yayın üzerinden kaydedilip sunulmuştur. TV yayınları açısından en kaliteli sunumlar bunlardır. Ancak bunların da çeşitli versiyonları olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin HDTV XviD DVBRip’den biraz daha kaliteli bir görüntüye sahipken HDTV 720p bundan çok çok daha kaliteli bir görüntüye sahip olabilir. Bluray kaynaklı film veya diziler HDTV kaynaklı film veya dizilerden daha kaliteli görüntüye ve sese sahiptir.

480p
Çözünürlükleri genelde 720 x 400 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi çok iyidir. Boyutları genelde 2,5 gb civarındadır.

720p
Çözünürlükleri genelde 1280 x 720 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi mükemmeldir. 4000-6000 kbps arasında olur. Seslerde DTS bulma imkanı vardır. Boyutları 4,5-6,5 gb civarında olur genellikle.

1080p
Çözünürlüğü 1920 x 1080 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses mükemmel ötesidir. 10-12 gb civarındadır.

BluRay Remux
Remux bir nevi mini bluraydir. BluRay filmler de DVD'deki filmlerde olduğu gibi bir sürü dosya ile beraber gelirler. Bluray diskler dünya üzerinde bölge bölge çıkarıldıkları için (Amerika,Avrupa vs.) genellikle bir bluray diskte hemen hemen bir çok dil ve alt yazı seçeneği mevcuttur. Birçok kişi için özellikle ülkemiz için sadece 2 önemli dil geçerlidir. Anadilimiz Türkçe ve diğer dil İngilizce. İşte bu bluray disklerden sadece işimize yarayan Türkçe ve İngilizce hariç tüm dil seçeneklerini ve ekstra özellikleri çıkartarak yeni bir dosya oluşturma işlemine REMUX denir.
BluRay Diskten sadece dil seçenekleri ve ekstralar çıkartıldığı için görüntü kalitesinde hiç bir değişiklik olmaz. BluRay 1080p sunumlarından farkları, sinematik görüntüye -üst ve altta oluşturulan siyah alan- sahiptirler ve görüntü kalitesi BluRay 1080p'ye göre biraz daha iyidir. Bunun temel sebebi ise remuxte görüntünün her hangi bir işleme maruz kalmamasıdır. BluRay 1080p'de ise ripleme işlemi görüntü kalitesinde çok hafif bir düşüşe sebep olur. Genellikle bu ayrıntılar karanlık sahnelerde ve hareketli sahnelerde hafif piksellenmeler ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ripe bağlı olarakta renk profillerinde değişiklik sebebiyle belki biraz parlak belki biraz solgun görüntü oluşabilir.

BluRay Disc
Blurayin hiç bir işleme maruz kalmadan ham olarak sunulmasıdır. Daha iyi bir sunum bulamazsınız. Ortalama 25-50 GB arasındadır.

FORMATLAR

XVCD/XSVCD
Basit bir şekilde kurallara uymayan VCD’lerdir. Daha yüksek birate ve çözünürlük değeri alabilirler, ama sonuçta durum VCD’yi oynatacak makinenin kapasitesine bağlıdır. XVCD’ler ortalıkta fazla görünmez, çünkü genellikle amacı internete yaymak değil de ev kullanımı için tercihtir.

DivX / XviD
DivX formatı multimedya platformları için tasarlanmıştır. Iki codec kullanır: biri düşük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapılmış filmlerin çoğu low-motion olarak yaratılmıştır, ve high-motion da da problemler vardır. Iki codec arasindaki degişimleri sağlamak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akıllı Bitrate Kontrolü) adlı bir metod geliştirilmiştir. Çok yüksek işlem değeri ve karmaşık algoritmalar ile yapıldığından dolayı DivX filmlerin DVD Player’larda çalışmaları şu an için mümkün değildir. Fakat bazı firmalar su an DivX player ürünler üretiyor, hatta satıyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. DÜZGÜN DivX’ler genellikle DVD’lerden rip edilmiştir ve bir CD’ye 2 saatlik iyi kalite DivX sığdırılabilir. Farklı türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.

DVD-R
DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf başına 4.7 gb veri taşır, çift taraflı yazılabilir DVD’ler de mevcuttur, böylece tek diskte yaklaşık 10 GB taşınabilir.

MKV
Matroska Video Avi /Ogm gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatının çok geliştirilmiş şeklidir esasen. Tek dosyada altyazı, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat, donanım DivXlerde desteklenmez. Genellikle güçlü bir donanım gerektirir.

AVI
Bir kaç yıl öncesine kadar çok popüler olan ancak son zamanlarda blurayden riplenen mkv formatlı filmlerin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu türdeki dosyalar genellikle DivX veya XviD kodekleri ile gelirler.

MP4
Mpeg-4 sıkıştırması kullanan Film veya video parçasıdır. Genelde internet sitelerinde veya bazı cep tipi mp4 oynatıcılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu zaman görüntü kalitesi düşüktür. Ancak kimi zaman blurayden riplenen h264 kodekli hd filmlere rastlamak mümkündür.

x264
Genellikle HD filmlerde kullanılan yeni nesil kodek türüdür. MKV formatındaki dosyalarda karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.
İmza @ultrAslanTR
Giden her sevgilinin ardından
Hep biz olduk el sallayan
Haykırsak duyarlar mı sesimizi?
Hangi sevdadan galip çıktık ki?

Yürüyoruz sessiz ve kederli
Nevizade geceleri
İnletiyoruz hep çıkışında
İstiklal Caddesini...
Yukarı Git
RE: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#2
Çok sağ ol kardeşim.Çok beğendim sitenizi.İlk yorumumu buraya yazıyorum.Çok yararlı bir konuya benziyor ama ben hiç indirdiğim filmlerde bu kadar yüksek boyuta rastlamadım.Daha önce kat.ph üzerinden indiriyordum.Aradığım her filmi yüksek kalitede buluyordum.Genelde 3 gb boyutlu filmler indiriyorum.Ama anlamadığım o filmlerin başlıkları hep 1080p oluyordu.Kalitede gerçekten yüksek.Zevkle izleniyor.Ama yukarıda dediğine göre 1080p 12-13 gb yer kaplıyor.Açıklama yapabilir misin?
İmza @19BJK03
[/font] Emre Aydemir
Yukarı Git
RE: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#3
kat.ph public(halka açık) bir site yani isteyen istediği şekilde torrent sunabiliyor,bu durumda bazı yanlış bilgilendirmelere yol açıyor.Senin indirdiğin muhtemelen 720p'dir.1080p arkadaşın dediği gibi 12-13 gb yer kaplar.
Yukarı Git
iyi Cvp: RE: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#4
Haklısın Açık Ağızlı Gülümseme.Kendi mi kandırıyormuşum Açık Ağızlı Gülümseme.Neyse zararı yok.Öyle yada böyle kalitelere bana göre tam istediğim gibi.Genelde 1080p Dvdrip falan yazıyor indirdiklerimde.
İmza @19BJK03
[/font] Emre Aydemir
Yukarı Git
RE: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#5
Şunu söyliyim aslında 1080p demek 1920x1080 çözünürlüğe sahip demektir.Yani sen elindeki atıyorum 500 mb'lık bir filmi bile 1080p yapabilirsin.Alırsın bir converter programı yaparsın fakat sonuç hakikaten berbat olur Gülümseme Arkadaşında dediği gibi asıl 1080p diye tabir edilen filmler 12-13 gb dır. Gülümseme
Yukarı Git
RE: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#6
Zamunda ismini kim teklif etti?
Yukarı Git
Cvp: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#7
Bilgi için teşekkürler ve bi film indirmiştim 18 gb dı 1080p olduğu için. daha yüksek Gb olarak bi tek 3D filmler var bide Açık Ağızlı Gülümseme Öyle bi 20GBlik film daha indirdim içinden oyun çıkmıştı Açık Ağızlı Gülümseme
İmza @JeanReno
İmage
Yukarı Git
Cvp: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#8
Oyun çıktı yok artık Açık Ağızlı Gülümseme
Yukarı Git
Cvp: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#9
çok bilgilendirici olmuş hep merak ederdım sağolasın
Yukarı Git
Cvp: Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler
#10
Merhabalar,
Öncelikle konu için teşekkürler. Kendi önceki forum sitemden size bir ipucu paylaşmak isterim. Paylaşacağım ipucu film yükleyenlere ve indirenlere büyük kolaylık sağlamakta. Birçoğunuz zaten biliyorsunuzdur.

Mesela 1080P bir filmi indirmek resmen kota düşmanıdır. Çünkü 1080p olan bir film 15 GB'tan aşağı olmaz. Bu kota düşmanıdır. Bu hem indirene internet hızı düşükse zorluk çıkartabilir. Yükleyen'de çok vakit harcar.

Aynı derece 720p olan bir film 8 GB 'dan aşağı olmuyor. Buda kota düşmanı ve Bilgisayarınızda çok yer kaplamakta.

Önereceğim çözüm ise şu : m1080p - m720p bu şekilde paylaşılmış filmleri artık bulmak ve indirmek daha kolay.

m1080p veya m720p nedir ?
m1080p, 720p / 1080p veya Bluray Diskten riplenen Mini Bluray (micro) olarakta adlandırılan bir rip çeşitidir. 4 gblik 720p ile 2.8 gblik 720p arasında kalite olarak pek fark yoktur. Sadece boyut düşürülür, x264 ince ayarları ile riplenerek hazırlanır.

Yani 1080p ile m1080p arasında kalite farkı bulunmamakta. m1080p daha düşük dosya boyutuna sahiptir.
Örneğin bir 1080p film 15 GB ise aynı filmin m1080p olanı 2 - 3 GB arasında olacaktır. Bu şekilde hem kota dostu filmler indirebilirsiniz hemde yükleyene kolaylık sağlar.
Ve kolayca yüksek çözünürlüklü bir film arşivi oluşturabilirisiniz.

Aynı şey m720p içinde geçerli. Normal bir 720p film 8 GB civarlarında iken m720p bir film 1-2 GB arasındadır.

Kalite farkı yoktur, şüpheniz olmasın. Daha önceki sitemde 700 film'i bu şekilde yüklemiştim. Çok ilgi görmüştü.
Size de tavsiye etmek istedim.

İyi forumlar dileğiyle,
LegenDry
Yukarı Git


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇÖP - MUSTAFA HAKKINDA HERŞEY asikral 2 270 03.11.2014, Saat:23:34
Son Yorum: Fantom
  ÇÖP - Linkler Hakkında Öneri Engincan 3 443 17.05.2014, Saat:08:07
Son Yorum: Fast
  ÇÖP - Left 4 Dead 2 - Minecraft Pack Kurulum Hakkında Yardım ? Patron 4 730 23.03.2014, Saat:14:06
Son Yorum: Kjuralles
  ÇÖP - İnternet Yasası - Sansür Hakkında Açıklama MaRQuS 1 1,092 19.02.2014, Saat:20:10
Son Yorum: V-JasonS

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Merkez Portal İletişim Arşiv Forumları Okundu Kabul Et RSS Yardım